کاشی حوض

شخصی
طبقه بندی موضوعی
Instagram
بایگانی
پیوندها
کاشی حوض
این وبلاگ با کد شامد زیر در سامانه ساماندهی فضای مجازی ثبت شده است:
1-1-714563-64-4-1
همچنین کانال تلگرامی مربوط به این وبلاگ با کد شامد زیر نیز ثبت شده است:
1-1-714563-61-4-2
یادداشت
گفتگو
هنر، ادب، فرهنگ
خبر
نگارخانه
آخرین مطالب
دبیر شورای فرهنگ عمومی استان فارس در سالروز فرهنگ عمومی گفت: در یک سال گذشته دو بحث بسیار مهم برش استانی نقشه مهندسی فرهنگی استان و خانواده متعالی به شکل ویژه در کارگروه‌ها و اتاق‌های فکر و اندیشه شورای فرهنگ عمومی استان فارس بررسی شد، طرح خانواده متعالی همچنان در حال بررسی و برش استانی نقشه مهندسی فرهنگی در پایان راه خود است.

صابر سهرابی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس و دبیر شورای فرهنگ عمومی این استان به مناسبت روز فرهنگ عمومی گفت: شورای فرهنگ عمومی، تنها نهاد تصمیم‌سازی است که باید به صورت تخصصی، که در اتاق فکر این شورا انجام می‌شود، در راستای پیشرفت و بالندگی همه‌جانبه، تصمیم‌سازی کند و مصوبات آن لازم‌الاجراست.

وی ادامه داد: شورای فرهنگ عمومی از شوراهای زیرمجموعه شورای عالی انقلاب فرهنگی است که به ریاست وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مجموعه وزارت فرهنگ ‌و ارشاد اسلامی فعالیت دارد، این شورا در گستره استانی به ریاست امام جمعه، نایب رئیسی استاندار و دبیری مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی و در شهرستان‌ها و شهرها با نسبت همین اشخاص حقوقی و برخی از نخبگان فرهنگی به عنوان اشخاص حقیقی در بازه زمانی یک ماهه، برگزار می‌شود.

دبیر شورای فرهنگ عمومی استان فارس با اشاره به برگزاری ۱۴۹ نشست شورای فرهنگی عمومی در سراسر استان، کارکرد این شورا در استان فارس را ۶۷۸ مصوبه دانست و بیان داشت: کارگاه آموزشی مدیریت اسلامی، بررسی و ارائه راهکار طلاق و اعتیاد در فضای مجازی، عفاف و حجاب، توسعه فرهنگ قرآنی، تشکیل شورای علمی مشورتی در مرکز استان و شهرستان‌ها، تجلیل از پژوهشگران حوزه فرهنگ عمومی و فرهنگ‌سازی سلامت و بهداشت عمومی برای همکاری با مدافعین سلامت از مسایلی بودند که بیش از دیگر موارد در شورا بررسی و تصمیم‌گیری شده‌اند.

سهرابی گفت: در یک سال گذشته دو بحث بسیار مهم برش استانی نقشه مهندسی فرهنگی استان و خانواده متعالی به شکل ویژه در کارگروه‌ها و اتاق‌های فکر و اندیشه شورای فرهنگ عمومی استان فارس بررسی شد، طرح خانواده متعالی همچنان در حال بررسی و برش استانی نقشه مهندسی فرهنگی در پایان راه خود است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس خاطرنشان کرد: پیش‌نویس نقشه مهندسی فرهنگی هم‌اکنون آماده شده است که برای نخبگان علمی، فرهنگی، هنری و فعالان حوزه فرهنگ و هنر و دانشگاه‌های استان برای ویرایش پایانی فرستاده شد تا با نقاط ضعف، کمی و کاستی‌ها روشن شود. همچنین از امروز، تا ۲۵آبان‌ماه جاری، متن این پیش‌نویس در پایگاه اطلاع‌رسانی و روابط عمومی اداره کل قرار داده شده است و از همه شهروندان می‌خواهیم تا با خوانش آن دیدگاه‌ها و پیشنهادهای خود را برای دبیرخانه بفرستند. امید داریم که در پایان، به بهترین و دقیق‌ترین برش استانی نقشه مهندسی فرهنگی برسیم.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس و دبیر شورای فرهنگ عمومی این استان به مناسب فرارسیدن روز فرهنگ عمومی گفت: فرهنگ، برآمده از همه اشتراکات مردمی یک گستره سرزمینی یا اندیشه‌ای است. این فرهنگ گاه در گستره‌ای کوچک همچون خانواده بررسی می‌شود که جنبه‌های ویژه و خُردی دارد و گاه گستره‌ای بازتر به پهناوری یک سرزمین یا مکتب و مذهب است که کلان‌فرهنگ‌ها را دربرمی‌گیرد.

سهرابی ادامه داد: فرهنگ، نه تنها برآمده از باورها و اندیشه‌ها و چگونگی زیستن مردم، که همه باورها، اندیشه‌ها و چگونگی زیستن مردم نیز در ارتباطی دوسویه برآمده از همان فرهنگ‌های خُرد و کلان است. فرهنگ در گذر زمان، با تغییرات زمانی، مکانی و حتی آب و هوایی و رودرویی با فرهنگ‌های دیگر، با تعامل، تقابل، تهاجم، تدافع و دچار دگرگونی، افزایش یا کاهش می‌شود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس بیان داشت: اهمیت فرهنگ هر مردم، چه در گستره سرزمینی و چه اندیش‌گاهی از یک سو و تعامل، تقابل، تهاجم، تدافع و ... و پیشرفت‌ها و رشد دانش و تکنولوژی از سوی دیگر، و از دیگر سو زیاده‌خواهی و خوی استعماری و استکباری جهان سلطه برای به بهره‌برداری و برده‌داری نوین قدرت‌های جهانی و استعمارگر، ما را بر این می‌دارد تا با نظم بخشیدن و شناسایی فرهنگ‌های خُرد و کلان مردم خویش، با زدودن انگاره‌های اشتباه و خرافات از یک سو و بسترسازی برای رشد و بالندگی انگاره‌های درست از یک سو، و همچنین با یاری گرفتن از دانشمندان، اندیشمندان، فرهنگ‌وران و نخبگان فرهنگ‌های کلان و خُرد را در بستر زمان و مکان، آن گونه که به بالندگی و سربلندی جامعه بینجامد، رهنمون سازیم.

دبیر شورای فرهنگ عمومی فارس افزود: در یک سال گذشته، شورای فرهنگ عمومی فارس، به بررسی نقشه مهندسی فرهنگی فارس پرداخت. نقشه مهندسی فرهنگی، با بررسی و شناسایی جایگاه فرهنگی، نقاط ضعف و قوت، ظرفیت‌های کنونی و پیش رو و ... دیدی به ما می‌دهد تا همزمان با پای نهادن در سده ۱۴۰۰، توانمندی برنامه‌ریزی شده‌ای را برای پیشرفت و بالندگی بیش از پیش فارس، این خواستگاه فرهنگ و اندیشه ایران‌زمین داشته باشیم.

وی تأکید کرد: اکنون پس از یک سال، نقشه مهندسی فرهنگی فارس با تلاش‌ها و کوشش‌های اتاق فکر به سرانجام رسیده است که براساس مصوبه شورای فرهنگ عمومی، در راستای ویرایش پایانی، افزون بر فرستادن آن برای فرهنگ‌وران، هنرمندان، دانشگاهیان و نخبگان و مسئولین فرهنگی، هنری، علمی و اجرایی، در اختیار همگان نیز قرار می‌گیرد. بر همگان است به ویژه صاحب‌نظران فرهنگی است تا پس از بررسی و خوانش آن، دیدگاه‌های خود، همچون کمبودها، زیاده‌ها، ایرادها، پیشنهادها و ... برای بررسی و ویرایش نهایی به دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی فارس تا ۲۵ آبان ماه جاری بفرستند.

گفتنی است همگان می‌توانند پیشنهادهای خود را به دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی فارس واقع در آدرس شیراز، کوی زهرا، ساختمان شماره ۲ اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس و یا ادرس اینترنتی shorayefarhang.fars@farhangmail.ir بفرستند.

نظرات (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
KJDYTVG