کاشی حوض

شخصی
طبقه بندی موضوعی
Instagram
بایگانی
پیوندها
کاشی حوض
این وبلاگ با کد شامد زیر در سامانه ساماندهی فضای مجازی ثبت شده است:
1-1-714563-64-4-1
همچنین کانال تلگرامی مربوط به این وبلاگ با کد شامد زیر نیز ثبت شده است:
1-1-714563-61-4-2
یادداشت
گفتگو
هنر، ادب، فرهنگ
خبر
نگارخانه
آخرین مطالب
۲۰ بهمن ۹۲ ، ۱۹:۱۳

آغاز انقلاب در کازرون

اردیبهشت 57، مراسم شهدای شهرهای مختلف از جمله جهرم در کازرون با سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین محمدعلی انصاری به راهپیمایی باشکوهی علیه رژیم مبدل میگردد. این راهپیمایی به خیابان های اطراف کشیده می شود...
انتشار: ویژه نامه شهدای انقلاب دهه فجر سال 92 - خبرگزاری دفاع مقدس - کازرون خبر - کازرون نگاه

شهرسبز سلمان فارسی، با داشتن سابقه ای بیش از 2500 سال، از دیرباز به عنوان شهری مقاوم و غیور و آزاده در تاریخ ایران جاودان بوده و خواهد ماند.

همچنین است افتخار این که روزبه بزرگ ایران، سلمان فارسی، از این دیار بود. کسی که در اوج آزادگی اسلام را اختیار نمود و در کنار رسول خاتم و جانشین بر حقش امیرالمومنین علی(ع)، ماند تا فرشته مرگ جانش را ستاند.

کازرون در تاریخ معاصر ایران از شهرهایی بوده که عزت و آزادگی و غیرت را از خود نشان داده است. از ایستادگی در مقابل نیروهای انگلیسی با فتوای مرجع عالیقدر آیت ا... سید عبدالحسین لاری و به فرماندهی رئیسعلی دلواری و سپس فرماندهی ناصر دیوان کازرونی تا ایستادگی در مقابل قانون کشف حجاب رضاخانی.

با سقوط رضاخان، کازرون نیز همپای سایر مردم ایران دریچه آزادی را به روی خویش باز دید و با تشکیل احزاب ملی، به نهضت ملی ایران پیوست و تا آخرین روز به دفاع از دولت ملی مصدق پرداخت تا در تاریخ ثبت گردد که مردم کازرون تا آخرین لحظه به نهضت ملی خویش پایبند بودند.

با سقوط مصدق، حرکت خزنده و آرام نیروهای مبارز و انقلابی متدین، به شکل جلسات سیرمطالعاتی در مساجد ادامه یافت تا انجمن امور دینی تاسیس شد و این نیروهای متدین، تحت پوشش این انجمن سازماندهی جدیدی را برای فعالیت های خویش به‌وجود آورند.

با رحلت آیت ا... بروجردی، مردم کازرون برای پیدا کردن مرجع تقلید خود دست به کار شدند. حضور علمای بزرگی چون سید احمد پیشوا، و سایرین در کازرون، نعمتی بود برای جویندگان حقیقت، تا با اعتمادی که به علمای دیار خود داشتند، کم کم به سوی تقلید از مرجع جوان زمان، آیت ا... العظمی امام خمینی،  گرایش پیدا کنند.

پیشوا، رئیس العلمای کازرون، که از علمای مورد اعتماد و بزرگ کازرون به شمار می رفت، از شاگردان بارز امام خمینی بود که از همان آغازین روزهای نهضت اسلامی به رهبری امام خمینی با امام خمینی بیعت نمود و مردم کازرون را به تبعیت از ولی فقیه زمان ترغیب مینمود.

پیشوا آن چنان مورد وثوق و اعتماد بود که حتی نماینده وقت مجلس شورای ملی کازرون جزئی ترین مسایل را با وی مطرح می نمود و از ایشان کمک می خواست. طرح مسئله کاپیتولاسیون در مجلس از طریق طباطبایی -نماینده وقت کازرون در مجلس شورای ملی- به پیشوا گزارش می گردد و ایشان نیز سریعاً این خبر را به امام خمینی می رساند؛ امام خمینی نیز سریعاً عکس العمل نشان می دهد که این امر موجب تبعید ایشان از ایران گردید

15خرداد 42، به محض انتشار خبر دستگیری امام خمینی و زندانی شدن شان، آیت ا... پیشوا برای حضور در جلسات حمایتی از امام خمینی راهی قم شد و مردم کازرون به تبع از ایشان بدون هیچ سازماندهی و عدم داشتن رهبری، خود بازار را تعطیل نموده و به صورت خودجوش به تحصن در امامزاده سید محمد نوربخش نمودند که با دخالت نیروهای شهربانی در وسط روز و مجروح شدن تنی چند، مردم متفرق شدند. کازرونیان در طول مدت زندانی بودن امام نیز به انواع مختلف به حمایت از نهضت امام خمینی می پرداختند. در همین ایام حضور مهندس رجبعلی طاهری و برگزاری جلسات بصیرتی در مساجد به خصوص مسجد حسینی برای عامه مردم و به خصوص اعضای انجمن امور دینی در درک صحیح مسئله بسیار کمک کرد.

ورود شهید حجت الاسلام شیخ عبدالرحیم دانشجو(دهقان) که از شاگردان امام خمینی به شمار می رود و حکم نمایندگی امام خمینی را در امور حسبیه و شرعیه داشت فصلی نو را در مبارزات مردم کازرون گشود.

با ورود شهید دانشجو به عنوان امام جماعت مسجد حسینی (امام حسین فعلی) و ظهور جوانی به نام غلامرضا باقری نژاد، مبارزات شکل و شیوه ای جدید یافت. این بار مبارزه به صورت جلسات سیرمطالعاتی و تفهیمی و عقیدتی در گستره شهرستان های کازرون و نورآباد ممسنی دنبال می شد.

باقری نژاد که تمام وجودش را وقف مبارزه کرده بود در شهریور ماه 50 "در  آتشی که برافروخت سوخت".
شهادت مشکوک غلامرضا باقری نژاد نه تنها باعث سردی شاگردان و دوستانش نشد، بلکه آنان را روشنتر نمود که در این راه شهادت هم هست.

تبعید شهید محراب آیت ا... مدنی به نورآباد ممسنی که از حوزه های فعالیتی مبارزان کازرونی به شمار میرفت، حال و هوا جدیدی به انقلابیون مسلمان داد و حضور و جلسات مداوم با آن شهید در طول کمتر از یک سال تبعید آیت ا... مدنی، شور و هیجان و نشاط دیگری را به جوانان انقلابی کازرون و شهرهای اطراف و حتی شیراز بوجود آورد.

پایان تبعید شهید مدنی از ممسنی، سال های منتهی به انقلاب بود. جوانانی که در طول یک سال، از منبع روحانی و معنوی شهید مدنی تغذیه شده بودند، حالا بر  سرعت حرکت های انقلابی خود می افزودند. حضور شهید دانشجو به عنوان پدر معنوی انقلاب در کازرون، آنان را دل گرم تر می ساخت.

مرگ مشکوک دکتر علی شریعتی در خرداد 56، آغاز حرکت های انقلابیِ خواص انقلابی بود. مراسم ختم دکتر علی شریعتی در مسجد نو شیراز به همت گروه مهندس طاهری و آیت ا... پیشوا و حضور نیروهای انقلابی کازرون، نوید روزهای جدیدی را می داد که باید منتظرش می بودند.

اما نقطه عطف انقلاب، شهادت مشکوک آیت ا... العظمی حاج سید مصطفی خمینی بود. مسئله ای که خود امام آن را از الطاف خفیه الهی می داند.

زمانی که خبر شهادت حاج آقا مصطفی به کازرون رسید، جلسه ای در منزل مرحوم حاج محمد معنویان-از بازاریان معتمد که همواره در طول سالیان به اشکال مختلف به حمایت از انقلابیون می پرداخت- تشکیل می شود.

شهید دانشجو که آن شب تازه از سفر برگشته بود، سریعاً با نیروهای انقلابی تماس می گیرد و وقتی در جریان امر قرار می گیرد، خود به عنوان صاحب عزا در مراسم ختم حاج آقا مصطفی شرکت می کند و مسئولیت آن را می پذیرد.

چهل روز بعد، مراسم اربعین حاج آقا مصطفی با همکاری آیت ا... ایمانی و شهید دانشجو و حضور پر شور مردم در مسجد نو(شهدای فعلی) برگزار گردید.

مراسم چهلم حاج آقا مصطفی، در قم به درگیری و شهادت عده ای منجر می گردد. چهلم شهدای قم در تبریز به درگیری می انجامد و عده ای در قم و تبریز به خاک و خون کشیده می شوند. در چهلم شهدای قم و تبریز، جهرم نیز شهدایی را تقدیم می نماید. اردیبهشت 57، مراسم شهدای شهرهای مختلف از جمله جهرم در کازرون با سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین محمدعلی انصاری به راهپیمایی باشکوهی علیه رژیم مبدل میگردد. این راهپیمایی به خیابان های اطراف کشیده می شود. در همین اثنا، گلوله ای شلیک می شود و سینه منصور محسن پور را که در جلو راهپیمایان قرار داشت می شکافد. محسن پور غرقه در خون بر آسفالت خیابان به رقص خون می نشیند. یاران پیکرش را بر روی دربی که توسط درب سازی درون آن خیابان ساخته شده بود، قرار داده و به سمت امام زاده سید محمد نوربخش حرکت می کنند. شهید دانشجو، بر پیکر محسن پور نماز میخواند و پس از تدفین، سخنرانی پر شوری را ایراد می نماید

و این آغازی است بر شعله های انقلابی مردم کازرون، تا کازرون را در کنار10 شهر دیگر من جمله شیراز و جهرم به عنوان یکی از یازده شهری شود که رژیم طاغوت آن را حکومت نظامی  اعلام می کند، قرار دهد.


حاج علی اسدزاده در حال سخنرانی در میدان شهدای کازرون(روبروی درب اصلی مسجدنو (شهدای فعلی) - مرحوم حاج محمد معنویان نیز در زیر پای ایشان قابل مشاهده است.


با تشکر از دوست عزیز و گرامی جناب آقای حجت الاسلام رضا صنعتی که با تذکرات به موقع خویش مرا در نگاشتن یاری می دهند.
تذکرات این دوست عزیز را می توانید در بخش نظرات این مطلب مطالعه کنید.

نظرات (۹)

با سلام مجدد
1. با توجه به گذر زمان و احتمال اشتباه در خاطرات، صرف بیان یک ماجرا از طرف یک نفر نمی‌توان قاطعانه آن ادعا را به عنوان تاریخ نوشت. حداکثر آنکه بتوان ماجرا را به نقل از ناقل نوشت.
2. در مورد بند 3 اسناد مکتوب آنرا تایید نمی‌کند.
3. در مورد بندهای 8و9 نیز در صحت آنها تردید دارم.
4. گمان نمی‌کنم سخنرانی آقای بنیادی در کازرون مربوط به سال‌های 56و57 باشد.
موفق باشید.
با سلام
چند نکته یا پرسش درباره این متن به ذهن می‌رسد.
1. اینکه مرحوم طباطبایی جزیی‌ترین مسایل را با پیشوا مطرح می‌کرده قابل اثبات نیست.
2. اینکه امام خمینی فقط از طریق آقای پیشوا از موضوع کاپیتولاسیون اطلاع یافته و به محض اطلاع سریعاً موضع گرفته، درست نیست. هم مجاری اطلاع متعدد بوده و هم قبل از موضع گیری افرادی از جمله آقای هاشمی را مسئول تحقیق کرده است.
3. ادعای تحصن در سیدمحمد دقیق نیست.
4. اجازه اخذ وجوهات شهید دانشجو مربوط به چند سال بعد از ورودش به کازرون است.
5. شهید مدنی حدود 2 سال در نورآباد بود نه کمتر از یک سال.
6. عنوان پدر معنوی انقلاب در کازرون برای شهید دانشجو اغراق‌آمیز است.
7. سخنرانی انقلابی آقای بنیادی مربوط به چه زمانی است؟
8. درباره حضور شهید دانشجو در مراسم ختم (نه چهلم) آقامصطفی تردید دارم. دلیل قاطعی دارید؟
9. این‌که شهید دانشجو بر پیکر شهید محسن‌پور نماز خواند و سخنرانی کرد را از کجا نقل کرده‌اید؟
10. در عکس حاج علی اسدزاده در حال خواندن یک متن است نه سخنرانی
موفق باشید.
پاسخ:
با سلام خدمت دوست عزیز و گرامیم
انتقادات شما درست بوده است. برخی از ایرادات شما بر می گردد به نوع ادبیات بنده که متوجه شدم شیوه نگارش باعث شده است تا خطایی در برداشت حاصل شود. مثل ایراد شماره 4 و 5و 2.
در مورد یک حق با شماست. 
مورد 3 را با استناد به سخنان جناب آقای حاج حسین مختاری درگفتگو با خودم که علاوه بر هفته نامه شهرسبز، خبرگزاری نسیم نیز آن را به همراه برخی از پایگاه های خبری تحلیلی کازرون و غیر آن منتشر کرده اند.
درمورد بنده 7 هم تنها به بنده گفته اند که آیت الله بنیادی در سال های 56 و 57 یکی دو باری در کازرون سخنرانی کرده است.
بند 8 نیز به استناد سخنان حاج ناصر حیدری نوشته ام.
بند 9 نیز بهاستناد گفتگو با عباس اثنی عشر که در هفته نامه شهرسبز و برخی پایگاه های خبری کازرون منتشر شده است گفته ام.
در مورد بند 10 نیز درست گفته اید. اشتباه از بنده بوده است.
۰۱ بهمن ۹۴ ، ۱۶:۰۹ خواندنی ها
+++
۰۱ بهمن ۹۴ ، ۱۶:۰۱ زهرا قربانی
+
۰۱ بهمن ۹۴ ، ۰۹:۳۷ ...ما شیعه ها ...
متشکر از زحمات شما
۳۰ دی ۹۴ ، ۲۳:۰۶ میچکا بانو
از آشنایی با شما خوش حالم :)
۳۰ دی ۹۴ ، ۲۲:۴۸ من انقلابی ام
عالی
۳۰ دی ۹۴ ، ۱۹:۵۲ حامد پروینی
متن خوب و پر محتوایی بود - ممنون از شما
۳۰ دی ۹۴ ، ۱۹:۱۴ حاج شهریار سلیم زاده
با کلیپ زیبای
در ارزوی شهادت 
منتظرتون هستیم در وبمون
اگر قابل دونستید...
علی یارتان
***
**
*
التماس دعا

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
KJDYTVG